Ložnice podle Feng Shui


ložnice podle feng shuiVíte, že spánkem strávíte přibližně celou jednu třetinu svého života?

Ložnice je jednou z nejdůležitějších místností v našem obydlí a je především místem, kam se člověk uchyluje k odpočinku, kde se zotavuje, kde má své útočiště,
a proto ji při zařizování a utváření věnujte soustředěnou pozornost. Bývá to jediná místnost v bytě či domě, v níž obyvatelé nalézají klid a prostor sami pro sebe. Tak jak den je Jang (rychlý, pohyb) je noc Jin (klid), proto se snažíme našemu tělu přinést v době spánku maximum Jinu pro kvalitní odpočinek a regeneraci těla. Ložnice slouží výhradně k zotavení a také zdravému nerušenému spánku, proto tomuto procesu nesmí nic překážet. Předpokladem klidného, uvolněného pobytu v ložnici je čistota a pořádek.

Zařízení a vybavení ložnic věnujte velkou pozornost a soustřeďte se především na to, aby v ní mohla proudit pozitivní energie čchi, která je, zjednodušeně řečeno, nositelem životní síly a vitality. Právě energie čchi je základním principem tradičního čínského učení Feng Shui, jež nám ukazuje cestu k harmonickému soužití s okolím. Tak, abychom se dokázali oprostit od zbytečných rušivých elementů, které zatěžují naše tělo i mysl.

Ložnice – bezpečná a intimní místnost

Podle Feng Shui je ložnice nejosobnější místností v našich bytech a domech a její zařízení a atmosféra by tudíž měla odrážet podstatu naší osobnosti. Tak abychom se v ní cítili bezpečně, příjemně, a aby v nás její atmosféra vzbuzovala uklidňující a romantické pocity. Jak si takové prostředí ve vlastní ložnici vytvořit? Věřte, že to není tak složité, jak se může na první pohled zdát. Pokud se rozhodnete inspirovat Feng Shui, stane se pro vás vaše ložnice skutečnou oázou klidu, harmonie a vnitřní rovnováhy.

Rozmístění nábytku, barvy, světlo, vzduch, podle Feng Shui

BARVY

image

Ložnice by měla být vzdušná a čistá bez přemíry nábytku. Syté barvy jsou obecně příliš prudké do ložnice - JANG (rychlý, hlasitý), přičemž ložnice by měla být spíše JIN (tichá, pomalá). Pokud musíte použít výrazné barvy a vzory, používejte je jen v malém měřítku a vyvažujte je jemnějšími odstíny. Volte barvy takové, které nebudou rušivě působit v průběhu vašeho odpočinku, relaxace a usínání: šedá, různé odstíny béžové, matná modrá, zelená.

Samotné pojetí barev pochází z čínské filosofie jin-jang, která je založena na opačných, ale zároveň se doplňujících silách: Jin označuje tmavá místa a spojení s klidem a uvolněním, jang je naopak zaměřen na světlo a energii. Proto je dobré a prospěšné tyto vzájemné síly respektovat v našem životě a při volení barev do konkrétních místností se jimi inspirovat. Světlé, jasné a zářivé barvy podporující energii a tvořivost jsou vhodné například do pracoven či denních místností, tmavé a tlumené odstíny nám zase poskytnou zklidnění a naší mysli prospějí právě v ložnici.

POSTEL

image
Ve chvíli, kdy budete mít vymalováno, můžete přistoupit k rozmístění nábytku. Začneme tím, co je v ložnici nejdůležitější – postelí. Lůžko vybírejte z přírodních materiálů, tak aby vám bylo příjemné a špatná kvalita postele nenarušovala váš spánek. Základem je její „ukotvení“. Orientujte postel tak, abyste leželi hlavou u zdi, což vám dá pocit bezpečí, jistoty a vnitřního klidu. Postel je lépe umístit pro správné vyvážení po stranách od stěn a umožnit tak volně proudit energii. Rozhodně ji ale nenechávejte stát volně uprostřed místnosti, tato poloha je označována jako „plovoucí postel“ a vzbuzuje pocity nejistoty a nestability. Postel umisťujeme v prostoru ložnice pokud možno tak, abychom měli přehled o vtupu do ložnice, ale vyhnuli se tokům jangové energie ze dveří a oken. To by mohlo mít za následek únavu, neklid a rozlámanost. Velmi nepříjemné uložení lůžka může být naproti dveřím, ale i zde máme ve Feng Shui spoustu řešení. Pamatujte „Malým ovlivňujeme Velké“.

NAD POSTELÍ

image

Nad postelí nemá viset nic těžkého, ať už je to osvětlení, těžká police s knihami, závěsné skříňky a nebo ventilátor. Těžké předměty nad lůžkem vytvářejí represivní energii, která se bude promítat i do vašeho života. Během vašeho spánku podvědomí stále bdí a hledá nové skutečnosti. Obava vašeho podvědomí, že máte nad hlavou těžký předmět, vytváří pocit strachu a obavy, byť si to vaše vědomí nepřipouští.

Na místě je pěkný inspirativní obraz s uklidňující tématikou (obraz rozbouřeného moře nebude nijak pozitivně přispívat do vašeho partnerského života). Velmi dobrým prvkem je i pevný rám obrazu, který bude i vám do života přinášet pevný životní rámec.

STROP

image
Krásný trámový strop uchvátí snad každého, protože v nás vyvolává pocit pevnosti a blízkosti s přírodou. V ložnici může být ale spíš na obtíž. Drobné dekorační trámy 10x10 cm s oblými hranami nejsou tím strašákem, bavíme se o vysokých trámech, které tzv. řežou prostor. Trámy mají svoji energii a působí na člověka i vizuálně. Neumisťujte postel přímo pod stropní trámy. Pokud doma nemáte na výběr, umístěním baldachýnu nad postelí může snížit "krájící efekt".

ZRCADLO

image

Pokud se o něčem příliš hovoří, tak jsou to zrcadla v ložnici. Je to dnes velmi "moderní" používat velké zrcadla na dveřích šatní skříně, ale to je vše co nám zrcadlo pozitivního přinese. Zrcadlo v ložnici indikuje vstup někoho dalšího do vztahu páru, který ložnici obývá a velmi často způsobuje potíže s nevěrou. Zrcadlo vám bere schopnost koncentrace, soustředění a odvádí vaši pozornost. Můžete si jím stejně ublížit, jako pomoct. Zrcadlo vám ukazuje nejen odraz, ale i obraz skrývající v něm.. Každý z nás se v zrcadle vidí jiný než dle skutečného pocitu a vidí tak nejen sebe, ale i do sebe.

Pokud nemáte jinou možnost a chcete mít v ložnici zrcadlo, věnujte velkou pozornost jeho umístění. Rozhodně by nemělo být zrcadlo v odrazném poli lůžka, tzn. mířit přímo na postel. Také by nemělo být umístěno přímo naproti dveřím do ložnice a odrážet tak vyživující energii. Zrcadlo na noc zakrývejte např. přehozem, dekou...

POZOR! Velmi podobný efekt jako zrcadlo mají veškeré lesklé materiály, TV a PC monitor.

POD LŮŽKEM

imageVětšina lidí má stále méně místa na skladování všech věcí, které ve svém životě nashromážďila. Proto stále potřebujeme více místa na úložný prostor. K tomu může posloužit i postel, ale za předpokladu dodržení jistých zásad. Nepoužívejte prostor pod postelí jako úkryt pro vše, co nechcete vidět. Volný a čistý prostor pod lůžkem je velmi důležitý k proudění energie kolem postele. Ovšem to není možné pokud máte lůžko až k podlaze, anebo zaskládáte volný prostor vším možným! Pořizujte postel takovou, která má vzdušný prostor pod lůžkem a má využití i úložného prostoru uvnitř lůžka. Vysoký vzdušný prostor pod postelí (15-20 cm) také více oceníte pro snadný úklid pod lůžkem. Věnujte také velkou pozornost provzdušnění úložného prostoru v lůžku, poněvadž vlhkost, která vzniká během spánku pocením, se z velké části koncentruje i v jádru lůžka. Dobrým provzdušněním postele tak zabráníte nepříjemnému odéru z lůžkovin ukrytých ve vašem úložném prostoru.

DEKORACE

image
Správná dekorace celkově doladí požadované prostředí a umocní jeho účinek. Protože je ložnice převážně otázlou partnerství a párů, je velmi dobré tuto energii i podpořit. Snažte se používat dekorace tzv. párové, tedy dvě lampy, dva párové obrázky, párovou sošku, dvě čínské kachničky apod. Tím vždy vytváříte prostor i pro toho druhého.

Rostliny mají v ložnici také své místo, nesmí jich však být příliš mnoho (max.2-3 ks) a pokud možno s oblými listy. Pro uložení věcí je vhodná systematicky členěná skříň dobře vybavená pro uschování všech kusů oděvů. Nepřeplňte ložnici nábytkem, užitkovým ani ozdobným, či přemírou dekoračních předmětů.

OSTRÉ ROHYimage

Buďte velmi obezřetní u rozmisťování nábytku tak, aby ostré rohy nesměřovaly na postel. Takovéto ostré rohy (i u stěn) se chovají jako jed (Sha chi) a vytvářejí stejný "krájecí efekt" jako vysoké stropní trámy. Tím útočí na vaše energetické pole a oslabuje vaši energii. Pokud máte v ložnici roh stěny, který míří na lůžko, nejprve se pokuste změnit umístění postele, popřípadě roh stěny co nejvíce zakulatit. 

MĚKKOSTimage

Jak již víme, pro kvalitní regeneraci naší duše je potřeba více JINU (klid, měkkost, ticho). Proto je celkově důležité si tento pocit v ložnici vytvořit. Pokud navíc máte v ložnici dřevěnou podlahu, dřevěnou postel, skříně, vše je příliš tvrdé a je potřeba takový prostor změkčit. K posílení jinové energie jsou velmi příjemné změkčující koberečky, polštáře, tapety, okenní závěsy pro zbrzdění Jang energie proudící okny, uzemňující kameny (jako jinový prvek "Země"). Řiďte se svými vnitřními pocity.

UMÍSTĚNÍ POSTELE

Velký vliv na spokojený a regenerační spánek má ovšem poloha směru, tedy, kterým směrem spíte. U postele se navíc hledá i vhodná orientace do světové strany pro konkrétního člověka. Orientace hlavy v posteli je jedním z faktorů, které ovlivňují kvalitu spánku a rekonvalescenci například v době nemoci. Jinou kvalitu spánku má Sever (velmi hluboký spánek) podobně jako Severozápad, Jinou kvalitu má Východ (vhodný pro děti, růst, tvořivost) podobně i Jihovýchod apod. Ve Feng Shui dále rozlišujeme vhodné osobní směry pro konkrétního člověka, tedy čtyři pozitivní a čtyři negativní směry, které zjistíme výpočtem Ming Kwa.

Obecné umístění postele podle světových stran:

Sever - velmi vhodná pro starší lidi, podporuje klid a spiritualitu, pomůže s nespavostí

Severovýchod – Příliš ostrá energie na spaní (osa země), může se projevit až nočními děsy

Východ – velmi dobrá pro mladé lidi, upevňuje profesi, ideální pro růst (děti), optimismus

Jihovýchod – podporuje dobrou komunikaci, tvořivost, aktivní život a růst

Jih – prudká energie, nední dobrá pro regeneraci během spaní, podporuje vášeň

Jihozápad – příliš klidná energie (osa země), může způsobit ztrátu životní rovnováhy

Západ – dobrá pro spánek, pomáhá ke zlepšení příjmů, podporuje lenost a ztrátu motivace

Severozápad – podporuje dlouhý a hluboký spánek, vhodná pro starší lidi se zkušenostmi 

image
Postel by měla být vyrobena z přírodního materiálu bez příliš ostrých rohů a hran, ale i mnoho oblých rohů může otupovat vztah. Vše je nutno zharmonizovat, a pokud máte lůžko s oblými čely, je dobré doplnit ložnici o např. obraz v rámu, který vám bude dávat pevný rámec i v životě. Postel by neměla být příliš nízká. Vyšší postel umožňuje proudění pozitivní energie čchi. Dbejte také, aby byla z obou stran dobře přístupná. Z každé strany lůžka umístěte noční stolek, opět nejlépe s oblými rohy a hranami. Další skříně a skříňky by neměly v ložnici stát tak, aby svými rohy směřovaly k posteli. Stejně jako skříň i pro postel je ideálním materiálem dřevo, aby se energie čchi neurychlovala, ale s pozitivní energií "Dřeva" vám zaručila hluboký a uklidňující spánek. Používejte přírodní materiály. 

Rušivé předměty

Dbejte, aby byla vaše ložnice skutečnou relaxační a klidovou zónou. Odstraňte z ní všechnu elektroniku, televizní a rádiové přijímače i mobilní telefony jakož i různé pracovní složky a podobně. To vše působí velmi nepříznivě, rušivě, vytváří patogenní zóny, stejně jako nepořádek. Před uložením ke spánku ložnici vždy důkladně vyvětrejte a zavřete všechny dveře i dvířka od skříní.

Lampičky, zvonkohra a křišťál podpoří pozitivní energii

Pourquoi le Feng Shui est important pour les casinos. Savez-vous pourquoi le Feng Shui est important pour les casinos ? En fait, cela peut aider à améliorer votre chance. Il existe de nombreuses façons d'intégrer le Feng Shui dans votre expérience de casino. Ces astuces ne sont pas forcément efficaces pour augmenter vos chances de remporter le jackpot. Au lieu de cela, ils peuvent vous aider à vous détendre. Lisez la suite pour en savoir plus sur l'importance du Feng Shui pour les casinos. Après tout, la bonne fortune n'est pas qu'une question de chance. Par exemple, un casino avec une machine a sous en ligne a une pyramide, ce qui est bon chi, mais a un thème nettement asiatique. Alors que certains clients n'ont peut-être pas remarqué le motif égyptien, les Asiatiques ont peut-être interprété le bâtiment comme une tombe. Ainsi, lors de la construction d'un casino, considérez comment l'énergie du terrain change chaque année. Si vous voulez créer un bon environnement chi, pensez à utiliser les techniques du feng shui.

Celkovou příznivou atmosféru ložnice můžete podpořit světly a lampičkami s různou intenzitou světla, zvonkohrami a křišťálovými doplňky. Na stěny pověste uklidňující obrázky a dekorace, například západ slunce apod.

Šťastné amulety vám dají víru a pomohou splnit vaše sny

Pozitivní mysl a splnění vlastních snů a nadějí pak můžete podpořit rozmístěním amuletů, které se vztahují k vašim konkrétním přáním. V Číně se jim říká „šťastné amulety“ a přinášejí do domu štěstí, prosperitu, hojnost. Tyto amulety bývají například v podobě mincí nebo mají různé geometrické tvary a zavěšují se do prostoru, často nad vstupní dveře.

Jejich součástí jsou tak zvané trigamy, které symbolizují protipóly jin – jang a mají příznivý vliv na naše podvědomí. Jejich přítomnost vás velmi posílí a dodá vám víru v nadějné očekávání v různých fázích vašeho života: Pokud toužíte po lásce a milujícím partnerovi, po dítěti, po pocitu jistoty a bezpečí…

Uvidíte a hlavně pocítíte, jaká změna nastane, když se při zařizování ložnice budete inspirovat u moudrého, po tisíce let ověřeného tradičního čínského učení Feng Shui. Možná, že se právě nyní potýkáte se špatným spánkem a každé ráno se cítíte unavení. Zkuste se zamyslet nad interiérem své ložnice a věnujte trochu času a energie k jejímu vylepšení.

Přeji vám, ať se vám podaří vytvořit vlastní ložnici takovou, která na vás bude působit příjemně, klidně a bude vaším útočištěm pro odpočinek a regeneraci.

D.Š.

image