Spaní ve sněhu


Jak spát ve sněhu 

Kempování a pobyt v přírodě patří k tomu nejromantičtějšímu, co můžeme zažít. Je to možně ale i v zimě? Vždyť v zimě mrzne, sníh studí a vůbec co se od toho dá očekávat? Divili byste se, ale opravdu hodně. Dokonce někdy víc jak během vyhřátého léta. Takový pobyt v přírodě v zimních měsících více spojuje, čistí a regeneruje naše tělo. Pro zimní turistiku je ideální putovat zimní krajinou na sněžnicích nebo na běžkách. Tady je několik rad z mých polárních cest putováním severskými zeměmi.

Kde přenocovat -  při zimní expedici počítejte s tím, že v zimě trvá vše dvakrát déle, jak stavění stanu, tak i vaření čaje či příprava jídla. Předem si naplánujte místa pro přenocování a mějte v záloze i nouzový plán. Je potřeba počítat s možným nebezpečím v dané oblasti jako např. laviny, divoká zvěř, zamrzlá jezera a podobně. Místo k přenocování vybírejte bezpečné, nejlépe kryté, vhodné pro stavbu stanu nebo záhrabu.

Jídlo a pití - pravidelný přísun tekutin je jedna z nejdůležitějších nutností, kterou nesmíme podcenit, i když nemáte pocit žízně. Pokud se pohybujeme v oblastech věčného sněhu, je sníh jediný přísun vody. Sníh je potřeba rozpustit na benzinovém vařiči a do termosek připravit čaj na celodenní pochod, popřípadě vodu ochutit iontovým sirupem. U jídla je potřeba počítat s tím, že vše zmrzne. Proto jsou ideální instantní polévky, sušené maso, sušené ovoce a zelenina, vločky, ovesné kaše, oříšky a čokoláda pro okamžitý přísun energie. Jídlo by mělo být bohaté na sacharidy, které vám dodají energii a tím vás udrží v teple. Pokud možno volte jídlo s rychlou přípravou vaření (2-5 minut).

image

Spaní ve stanu -  je nejjednodušší řešení nočního bivaku. Pro zimní kempování volte stan s označením 4-sezonní nebo expediční. Pro stavbu stanu volte rovnou plochu, kterou vytvořte o něco větší jak půdorys stanu. Kolem stanu je dobré vystavět sněhový límec, který bude bránit podfukování plachty a větrnému cloumání s celým stanem. Pro ukotvení stanu používejte ploché kolíky, sněhové kotvy anebo v hlubším sněhu použijte lyže a hůlky. Některé expediční stany mívají jako ochranu před sněhem sněhové límce, které lze zatížit kameny, když nemůžete kotvit. Pokud je silný vítr pro stavbu stanu a je dostatek sněhu, je vhodnější stavba záhrabu.

image

Spaní v záhrabu - jeho stavba zabere poměrně více času jako stavba stanu, ale v mnohém předčí i stan, ovšem pod podmínkou, že netrpíte klaustrofobií. Správný záhrab je co nejmenší, abyste ho účinně vydýchali. Ke stavbě záhrabu potřebujete návěj sněhu, alespoň 150 cm. Sníh by měl být dostatečně hutný, abyste v noci nezažili jedno z nejhorších probuzení svého života - s propadlou střechou záhrabu. Kvůli uchování tepla zataraste vchod ideálně sněhovými kvádry nebo jehličnatými větvemi. Na zem se dají položit větvičky stromů, které zlepšují izolaci a fungují protiskluzově. Spánek v záhrabu je pohodlný a maximálně tichý.

Spaní v iglú– je velmi komfortní, ovšem pro stavbu také časově náročný. Poněvadž při svých expedicích nocujeme každou noc někde jinde, je nutné využívat rychlejší způsoby stavby bivaku, tedy stan nebo záhrab.

Spaní ve spacáku– než vlezete do spacáku, udělejte si pár dřepů, teplo, které budete vyzařovat, lépe zahřeje váš spacák před spaním. Důležité je nespat s hlavou zavřenou uvnitř spacáku, vydechovanými parami by do rána zvlhnul. Je dobré použít na teplý zimní spacák ještě jeden tenký vnější spacák, na kterém se noční výpary vysrážejí, a tím hlavní spacák zůstane suchý. Tuto vnější vrstvu ráno položte ven na sníh, vlhkost zmrzne a lehce se pak vypráší. Komfort spaní výrazně ovlivníte správnou volbou karimatky. Karimatka vás izoluje od chladu, který jde od země a je největším rizikem podchlazení. Také změkčuje a vyrovnává nerovnosti povrchu. Pokud spíte přímo na sněhu, zkombinujte karimatku s Alu folií, která izolaci ještě víc podpoří.

I když se zdá být spaní v zimní přírodě nepohodlné, věřte, že má své kouzlo, kterému dokážete podlehnout. Přeji vám stejně pozitivní zkušenosti se zimním kempováním.

D.Š.

image

image