Život podle Hygge aneb klíč ke štěstí


Pojem Hygge kolem sebe můžeme slýchat čím dál častěji. Můžeme ho vidět v souvislosti se životním stylem nebo se zařizováním nábytku a domácnosti. Co to Hygge je a pár příkladů, jak ho ve svém životě uplatnit, se Vám pokusíme napsat v tomto článku.

Hygge je dánský způsob žití a užívání si života plnými doušky. Dánové jsou podle studií nejšťastnější národ na světě a je velkou pravděpodobností, že je tomu tak z velké části jejich Hygge stylem života. Hygge je vlastně slovo vyjadřující pohodovou atmosféru v jakékoliv situaci. Je to způsob, jak prožívat štěstí v každé malé chvilce a způsob, jak si vytvořit kouzelnou atmosféru doma, na chatě, ale i venku. Dám Vám malý příklad klasického Hygge okamžiku:

Doběhnete domů ve chvíli, kdy se nebe zatáhlo do černa, je horký letní den, dusno a najednou začne obrovská letní bouřka. Vy zalezete pod teplou deku v obývacím pokoji, nasadíte teplé ponožky, zapálíte svíčky a uděláte si kafíčko s dortíkem nebo jiným zákuskem. Sednete si s oblíbenou knížkou a zaposloucháte se do ťukání kapek na parapet okna. Víc Hygge už Vám být nemůže. Nebo vlastně může. Ještě si do příběhu přidejte svého partnera, který s Vámi zachumlaný v dece sedí také a máte dokonalý obrázek Hygge odpoledne. V tomto úryvku jsme zachytili všechny hlavní body, které tvoří tu správnou Hygge atmosféru. Jsou to tyto:

Svíčky: Svíčky jsou základem každého Hygge okamžiku. Dánové je zapalují stále a všude. Takže ať už je studený zimní nebo horký letní večer, neměla by Vám na stole chybět vonná svíčka, svícen nebo aromalampa. Svíčky si samozřejmě můžeme zapálit, když jdeme s partnerem na romatickou koupel do vany nebo i u obyčejného obědu. V létě jsou v poslední době velmi oblíbené závěsné lampionky nebo světelné řetězimagey omotané kolem pergoly. 

Deky, plédy, ponožky: Hygge je příjemný pocit, kdy Vám má být teplo a hlavně dobře. Dánové jsou doslova posedlí různými plédy a dekami, které nesmí chybět v žádném obývacím pokoji. Hygge jsou také různé koberečky, kožešiny a milion druhů polštářů. 

Jídlo a pití: Mezi Hygge potraviny rozhodně nepatří zeleninové saláty a dietní jídla. Naopak Hygge nám umožňuje dopřát si, takže sladkosti, dortíčky, k tomu teplé kakao nebo kvalitní káva. V zimě je nejvíc Hygge svařené víno, nejlépe, když je vlastnoručně s láskou vyráběné za zvuku praskajícího dřeva v krbu.

Společnost: Hygge je být spolu, takže každý okamžik je příjemnější, který můžete prožívat ve dvou, ve třech a více lidech ve společnosti těch, před kterými můžeme být skutečně sami sebou. Například taková hra karet nebo deskových her v podzimním sychravém počasí je také velmi Hygge. 

Hygge je prostě celoroční záležitost. Ať už na jaře podnikáte Hygge výlety, třídíte fotky z dětství, v létě vyrábíte domácí sirupy a marmelády, pořádáte Hygge pikniky v přírodě, na podzim chodíte na dlouhé vycházky sbírat houby nebo pouštět draka a v zimě trávíte dlouhé večery s knížkou nebo zachumlaní se svým domácím mazlíčkem v dece u televize, všechny tyto aktivity si můžete pořádně zpříjemnit a udělat je vyjímečnými. 

Tak co? Nadchl Vás životní styl Hygge? Pokud ano, je nejvyšší čas koupit si teplou deku, nějaké svíčky a zútulnit svůj domov. Nezapomeňte, že takovou deku využijete jak v zimě, tak při tom letním pikniku.